Recenze domácí počítač Didaktik M

Recenze domácí počítač Didaktik M

Zahrajte si na historickém počítači Didaktik M


Základní informace

Didaktik M

Domácí počítač Didaktik MNajít nejnižší cenu

Typ: domácí herní počítač na TV
Architektura: 8bitový procesor
Hry: dostupné na audiokazetách
Rozlišení: max. 256 x 192 pixelů
Ovládání: vestavěná klávesnice
Výrobce: 1990 Didaktik Skalica

Didaktik M je velmi povedený nástupce oblíbeného domácího mikropočítače Didaktik Gama, který přináší hned několik oprav a vylepšení. Operační paměť s kapacitou 48 kB už nyní nabízí lepší kompatibilitu s hrami určenými pro ZX Spectrum...

Klady

  • malý a dostupný počítač
  • nestárnoucí herní klasiky
  • propojení s TV i kazeťákem
  • velmi rozsáhlá nabídka her
  • profesionálnější zpracování

Zápory

  • klávesnice s vyšším zdvihem
  • omezená podpora periférií
  • průměrný zvukový výstup
  • časté chyby při nahrávání her
  • nutné rozšíření pro joystick

S ohledem na stáří se toto zboží nemusí nacházet v nabídce e-shopů, prozkoumejte aktuální seznam retro herních zařízení, které jsou dostupné na trhu.

Československý domácí počítač Didaktik M typ U9334 je vylepšeným nástupcem 8bitového počítače Didaktik Gama z roku 1987. Společným prvkem těchto mikropočítačů vyráběných ve výrobním družstvu Didaktik Skalica je možnost používat programy a hry určené původně pro populární domácí počítač Sinclair ZX Spectrum 48K. Díky tomu můžete poměrně spolehlivě využívat nepřeberné množství zábavných her, které jsou pro tento systém dostupné od roku 1982. Nový model Didaktik M přináší zvýšenou spolehlivost a díky použití klasické 48 kB operační paměti zároveň i vyšší míru kompatibility. Na trhu naleznete dvě mírně odlišné verze Didaktik M 90 a Didaktik M 91, které odpovídají roku jejich vydání. Další podrobnosti o historickém herním počítači Didaktik M zjistíte po přečtení celé recenze...

Proč vybrat domácí počítač Didaktik M

Osobní mikropočítač Didaktik M se ukrývá v poměrně jednoduše zpracovaném a kompaktním plastovém těle s integrovanou klávesnicí o rozměru 450 x 190 x 60 a váze 900 gramů. Oproti předchůdci v podobě Didaktiku Gama jde o výrazně elegantnější zpracování, které působí i mnohem profesionálněji. Kromě označení mikropočítače, samotné klávesnice a LED diody signalizující zapnutí mikropočítače na čelním panelu nenajdete žádné další prvky. Na zadní straně se pak nachází dvojice obrazových výstupů (modulátor na TV, nebo monitor s video výstupem), sedmikolíkový konektor pro externí zdroj napájení a pětikolíkový konektor DIN pro kazetový magnetofon. Následuje klasická systémová sběrnice určená k připojení dalších periférií. Chybějící paralelní port s obvodem 8255 z Didaktiku Gama nově nahrazuje dvojice přímých konektorů pro připojení joysticků (Sinclair a Kempston). Nejedná se ovšem o běžný 9pinový port, ale speciální konektor, pro který jsou k dispozici speciální joysticky Didaktik M.

Recenze starý herní počítač Didaktik MNajít nejnižší cenu

Československý klon úspěšného ZX Spectra v podobě domácího počítače Didaktik M se ovládá přes klávesnici, která má rozložení kláves ve stylu předchozího modelu v matici 4 x 10 kláves. Pro zadávání příkazů se běžně využívají různé kombinace kláves, kdy se příkazy okamžitě vypisují na obrazovce televizoru po stlačení zvolené klávesy. Klávesy jsou označeny anglickými popisky plně odpovídajícími původnímu ZX Spectru. Oproti Didaktiku Gama mají ovšem klávesy zbytečně vyšší zdvih, což spíše zhoršuje jejich používání a zároveň také celkový dojem ze psaní. Nově můžete počítat s přítomností kurzorových šipek a také samostatného tlačítka pro snadný reset počítače (ovládá se společně s klávesou Shift).

Technické parametry počítače Didaktik M

Recenze starý domácí počítač Didaktik MNajít nejnižší cenu

Uvnitř kompaktního mikropočítače se zabudovanou klávesnicí Didaktik M pracuje osvědčený mikroprocesor Zilog Z80 o taktu 4 MHz, který doplňuje 48 kB operační paměti RAM (počítač má ve skutečnosti 64 kB paměťový čip, ale využito je zmíněných 48 kB). Díky tomu má nový model vyšší kompatibilitu než Didaktik Gama, který měl přepínatelnou 80 kB paměť. Paměť ROM s kapacitou 16 kB ukrývá programovací jazyk Sinclair BASIC. Obraz, ale i zvuk namísto původního obvodu ULA nyní zpracovává čip sovětské výroby, který využíval rusky klon počítače ZX Spectrum s označením Baltic. Nevýhodou je, že tento obvod generuje obraz s poměrem stran 1:1 namísto poměrně obvyklého 4:3. Nicméně opět lze počítat s podporou rozlišením 256 z 192 bodů s možností zobrazení až osmi barev ve dvou jasových úrovních.


Prozkoumejte důležité výhody i nevýhody

Než se rozhodnete pro mikropočítač Didaktik M zkontrolujte hodnocení

Hlavní výhody retro počítače

  • úspěšný klon ZX Spectra, který je navíc běžně dostupný v prodejní síti
  • elegantně zpracovaný 8bitový minipočítač s nízkou spotřebou energie
  • počítač nepracuje s žádnými koprocesory, vše zajišťuje povedený CPU
  • na Didaktiku M jsou kromě her zároveň dostupné užitečné programy
  • počítač lze propojit běžným televizorem a kazetovým magnetofonem
  • i přes omezující HW nabízí velkou řadu povedených a zábavných her
  • oživí všechny vzpomínky na herní dobu z 80. a 90 let minulého století

Co vám už nemusí vyhovovat

  • na pohled povedená klávesnice má vysoký zdvih a celkově horší chod
  • oproti ZX Spectru má Didaktik M horší podporu rozmanitých periférií
  • každé tlačítko má několik funkcí, což řadě uživatelů může stěžovat práci
  • nahrávání programů a her z nekvalitních pásků způsobuje časté chyby
  • mono reproduktor produkuje jednokanálový zvuk v rozsahu 5 oktáv
  • vestavěné rozhraní pro joysticky nemá klasický používaný 9pinový port
  • Didaktik trpí řadou grafických omezení vyplývající ze slabé HW výbavy

Do 8bitového domácího počítače Didaktik M československé výroby lze nahrávat programy a hry nejen pomocí běžného kazetového magnetofonu, ale můžete mikropočítač rozšířit o samostatně dostupnou 5,25" disketovou mechaniku s označením Didaktik 40, nebo 3,5" disketovou mechaniku Didaktik 40, které výrazně usnadňují a zároveň významně urychlují nahrávání jednotlivých programů a zábavných her. Mezi další užitečné periférie patří zejména paralelní Interface M/P určený pro připojení periferních zařízení jako jsou jehličkové tiskárny značky Centronics, Tesla nebo Gama Milevsko.

Základní schopnosti starého počítače Didaktik M můžete vyzkoušet na retro herním handheldu ZX Touch, který přináší bohatou porci nostalgie.

Po zapnutí osobního mikropočítače Didaktik M se na obrazovce televizoru nebo video monitoru objeví nápis 1990 DIDAKTIK M BASIC, který představuje příkazový řádek vestavěného BASICu, do kterého se zadávají jednotlivé příkazy. Pro nahrání hry z klasické audiokazety musíte nejdříve zadat příkaz LOAD "", který potvrdíte Entrem a ručně spustíte připojený magnetofon. Nahrání hry do paměti počítače může trvat až pět minut. Během této doby se na okraji televizní obrazovky pohybují barevné pruhy, zpravidla se nejprve nahraje úvodní obrázek a následně samotná hra. Jestliže nedojde k chybové hlášce R Tape Loading Error, tak se nahraná hra automaticky spustí a vy musíte ručně vypnout kazetový přehrávač.

Nejlepší hry na starý počítač Didaktik M

Mezi nejlépe hodnocené hry pro ZX Spectrum a zároveň tedy i československý klon Didaktik M se řadí zejména herní tituly jako Manic Miner, R-type, Nether Earth, Myth, Exolon, Saboteur, Laser Squad, Elite, Renegade, Bomb Jack, Bruce Lee, Commando, Tetris, Dizzy 5, Starquake, ATV, Robocop, Last Ninja, Green Beret, Jetpac, Knight Lore, Robin of the Wood, Cyclone, Tomahawk, The Great Escape, Jet Set Willy, Highway Encounter, Sentinel, Lords of Chaos, Silkworm, Sabre Wulf, Exploding Fist, KoKotoni Wilf, Dan Dare, Quazatron, Boulder Dash, Sir Fred, Cybernoid, Underwurdle a další povedené hry pro ZX Spectrum.

Pro původní ZX Spectrum a mikropočítače z rodiny Didaktik vznikla v tehdejším ČSSR i celá řada populárních herních titulů mnoha rozmanitých žánrů (textovky, logické, RPG, strategie, akční, střílečky...). Mezi české a slovenské hry se řadí Tetris 2, Belegost, Revenge, Chamurabi, Jet-Story, Atomix, Cesta bojovníka, Starfox, Město robotů, Quadrax, Hexagonia, Podraz, Indiana Jones, Double Dash, Crux 92, Jet Man Silly, Towdie, Heroes '92, Star Dragon, F.I.R.E. a desítky dalších zábavných československých ZXS her.

S ohledem na stáří herního počítače musíte při jeho nákupu vždy počítat s jeho omezenou dostupností. S výjimkou specializovaných e-shopů se zaměřením na historické počítače můžete také zkusit prozkoumat i nabídky online bazarů.

  • Didaktik M porovnejte nejnižší ceny a recenze na Heureka.cz
  • Didaktik M ověřte aktuální dostupnost v e-shopu Alza.cz
  • Didaktik M vyberte si historický počítač v bazaru Aukro.cz

Didaktik M je povedený nástupce oblíbeného domácího mikropočítače Didaktik Gama, který přináší hned několik oprav a vylepšení. Díky operační paměti s kapacitou 48 kB navíc nabízí i zvýšenou kompatibilitu s hrami určenými pro ZX Spectrum, kterých je několik tisíc. Při jeho používání tehdejší uživatelé ocenili výrazně povedené dílenské zpracování, ale také rozšíření klávesnice o užitečné kurzorové šipky. Cenově dostupný osobní mikropočítač Didaktik M, který stačí jen propojit s klasickým televizorem a kazetovým magnetofonem, dokázal oslovit běžné uživatele se zájmem o domácí počítače, kterým tak zajistil snadný přístup do oblasti výpočetní techniky. Kromě hraní zábavných ZX her zároveň zaujal i nabídkou mnoha užitečných programů a spolehlivě posloužil i pro vážnější práci. Nadanější uživatele zpravidla programovali vlastní programy či hry v jazyce Sinclair BASIC nebo Assembler Z80.


Porovnejte oblíbené domácí počítače na hraní

Jednoduše srovnejte Didaktik M s dalšími oblíbenými historickými počítači na trhu

Domácí počítač Didaktik M

Didaktik M

  • Domácí počítač na hraní
  • 8bitová architektura CPU
  • Hry jsou na audiokazetách
  • Rozlišení 256 x 192 pixelů
  • Klávesnice nebo joysticky

Domácí počítač Didaktik Gama

Didaktik Gama

  • Domácí počítač na hraní
  • 8bitová architektura CPU
  • Hry jsou na audiokazetách
  • Rozlišení 256 x 192 pixelů
  • Klávesnice nebo joysticky

Domácí počítač Sinclair ZX Spectrum 48K

Sinclair ZX Spectrum 48K

  • Domácí počítač na hraní
  • 8bitová architektura CPU
  • Hry jsou na audiokazetách
  • Rozlišení 256 x 192 pixelů
  • Klávesnice nebo joysticky

Články zaměřené na hraní her a oblíbené herní platformy


Vyberte herní konzoli podle výrobce

Prozkoumejte seznamy vybraných herních konzolí podle nejoblíbenějších značek na trhu


Úvod   Archiv   Články   Kontakt

Copyright 2010 - Gameplac.cz