Recenze retro počítač ZX Touch

Recenze retro počítač ZX Touch

Zahrajte si na retro herním počítači ZX Touch


Základní informace

ZX Touch

Retro herní handheld ZX TouchNajít nejnižší cenu

Typ: retro herní počítač do ruky
Platforma: Sinclair ZX Spectrum
Hry: vestavěné hry + microSD
Rozlišení: 7" 1024 x 600 pixelů
Ovládání: prg. tlačítka + joystick
Výrobce: 2024 Elmar Electronic

S přenosným herním počítačem ZX Touch se během okamžiku vrátíte do zlaté éry 8bitových her a můžete si znovu připomenout nejlepší herní pecky pro domácí počítač Sinclair ZX Spectrum, kde si vedle nostalgického zážitku připomenete...

Klady

 • nestárnoucí herní klasiky
 • možnost přidání ZX her
 • přizpůsobitelné ovládání
 • hraní kdekoliv na cestách
 • možnost uložení videohry

Zápory

 • v balení není USB nabíječka
 • nutná aktualizace firmware
 • neznámé předinstalované hry
 • jen průměrná výdrž baterie
 • hlasitost se ovládá na LCD

ZX Touch (model ZXT-001) z dílny chorvatské společnosti Elmar Electronic vydaný ve spojení s firmou Sintech je speciálně navržené kapesní zařízení vhodné pro nostalgické hraní retro her určených pro velmi populární 8bitový domácí počítač Sinclair ZX Spectrum z 80. let minulého století, který se může pyšnit opravdu širokou fanouškovskou základnou. Snadno přenosné herní zařízení je vybaveno 7" displejem o rozlišení 1024 x 600 bodů, vlastní sadou programovatelných ovládacích prvků a vestavěným dobíjecím akumulátorem pro hraní retro her nejen doma, ale i kdekoliv na cestách. Jednoduše se tak můžete vrátit do svých dětských let a oživit své oblíbené herní tituly, nebo si prostě jen vyzkoušet nejlepší hry z legendárního herního světa ZX Spectra. Další informace o handheldu ZX Touch zjistíte po přečtení recenze...

Proč vybrat retro herní handheld ZX Touch

Na první pohled vypadá kapesní počítač ZX Touch jako jakýkoliv běžný herní handheld. Tělo o rozměru 250 x 125 x 15 mm o hmotnosti 535 gramů nabízí dostatečně rozměrný 7" displej a základní ovládací prvky. Na přední straně kromě loga ZXT a výstupu reproduktoru už dále nenajdete žádné další prvky. Boky herního zařízení částečně pokrývá průhledná akrylátová fólie s vestavěným RGB LED podsvícením, které mimo jiné dokáže imitovat barvu borderu ve hře (funkci můžete v menu vypnout). Ze spodní strany retro handheldu najdete slot pro microSD kartu, napájecí USB-C rozhraní (nabíjecí adaptér není v balení, stačí ovšem použít USB zdroj s konektorem USB-C) a klasický 3,5mm audio jack pro připojení běžných sluchátek. Hlavní zapínací tlačítko najdete z vrchní strany retro handheldu.

Recenze retro herní počítač ZX TouchNajít nejnižší cenu

Vestavěné či vámi dohrané hry pro Sinclair ZX Spectrum 48K / 128K lze jednoduše ovládat pomocí osmi plně programovatelných tlačítek nebo pomocí analogové páčky, která dokáže spolehlivě nahradit Kempston i Sinclair joystick, které podporuje většina starých her. Zároveň díky dotykovému displeji máte k dispozici softwarovou klávesnici s možností zobrazení vybraných kláves po stranách displeje, které pak můžete snadno využívat přímo během hraní. Na obrazovce máte kdykoliv k dispozici vstup do menu, ovládání zvuku, přístup k herní knihovně, pauzu a reset. Pokud nebudete na retro herním zařízení ZX Touch hrát hry přes celou obrazovku, potom na displeji uvidíte i celou virtuální klávesnici s dalšími tlačítky pro rychlé ukládání / nahrávání herních pozic.

Technické parametry retro počítače ZX Touch

Recenze retro herní handheld ZX TouchNajít nejnižší cenu

Přímo uvnitř retro herního handheldu ZX Touch pracuje speciálně navržený HW postavený na výkonném procesoru ARM Cortex-M7 MCU s taktem 480 Mhz, který spolehlivě postačuje pro hraní her pro ZX Spectrum. Zařízení nevyužívá žádný operační systém a použitý software je napsán přímo na míru použitému hardwaru. Obnovovací obrazová frekvence 50Hz je plně synchronizovaná s HW výbavou a přináší tak naprostou plynulost obrazu oproti běžným emulátorům. Kromě emulace Sinclair ZX Spectrum 48K / 128K je navíc plně podporován také zákaznický čip ULA Plus, který dokáže rozšířit základní počet barev z 16 na 64 z široké palety 256 barev (platí pouze pro vybrané ZX hry). Po zvukové stránce pak můžete vedle klasického integrovaného bzučáku (beeper) zároveň počítat s podporou zvukového čipu AY, který byl používán v domácím počítači ZX Spectrum 128K. Kapesní počítač ZX Touch má ve své výbavě dobíjecí baterií s kapacitou 3000 mAh, která postačuje pro 4 - 6 hodin hraní bez přístupu k elektrické energii. Dobíjení se pohybuje mezi 2 - 3 hodinami.


Prozkoumejte důležité výhody i nevýhody

Než se rozhodnete pro herní handheld ZX Touch zkontrolujte hodnocení

Hlavní výhody retro počítače

 • velmi povedená emulace s plynulým FPS a dokonalou kvalitou zvuku
 • kvalitní 7" IPS displej s možností hraní ve dvou velikostech (x2, x3)
 • okamžité načtení herní knihovny po zapnutí přenosného retro zařízení
 • rychlé spouštění vestavěných her, a to včetně nahrávání her z SD karty
 • bohaté možnosti nastavení obrazu, ale i plné přizpůsobení ovládání
 • možnost spuštění her z microSD karty ve formátu TAP, SNA, TRD, Z80
 • schopnost uložení a načtení herní pozice pro snadnější hraní ZX her
 • u budoucích aktualizací se očekávají nová vylepšení a další funkce

Co vám už nemusí vyhovovat

 • pro podporu nových funkcí je nutná aktualizace stávajícího firmware
 • zatím nevyužité WiFi připojení (v budoucnu bude rozšířeno novým FW)
 • pro maximální kompatibilitu je vhodné do zařízení dohrát původní ROM
 • v základním balení není microSD karta ani klasický USB síťový adaptér
 • výdrž vestavěné dobíjecí baterie se pohybuje kolem 4 - 6 hodin hraní
 • pro ovládání hlasitosti je nutné používat pouze SW ovládání na displeji
 • předinstalované hry v herním zařízení nepatří mezi nejznámější ZX tituly

Po zapnutí retro handheldu ZX Touch máte téměř okamžitě k dispozici přehledný katalog vestavěných ZX Spectrum her, kde jednoduše přepínáte mezi dostupnými tituly, které mohou doplňovat další dodatečné informace. Po připojení microSD karty snadno získáte přístup k dalším ZX hrám ve formátů TAP, SNA, TRD nebo Z80, které najdete v podobě jmenného seznamu. S novější verzí firmwaru si ovšem můžete jednoduše vytvořit i vlastní obrazovku s herní knihovnou (Dashboard), kde můžete mít vámi vybrané hry z microSD karty v podobě grafického katalogu, což je výrazně přehlednější a rychlejší na jejich spouštění. Velmi dobře promyšlené a navržené uživatelské rozhraní umožňuje plně individuální možnosti nastavení ke každé jednotlivé hře. Vedle ruční úpravy podsvícení displeje lze při hraní navíc aktivovat i prokládaný režim či simulaci klasické CRT obrazovky pro opravdu dokonalý nádech nostalgie.

Nejlepší hry na retro počítači ZX Touch

V herním handheldu ZX Touch naleznete předinstalovanou nabídku 22 herních titulů určených pro 8bitový domácí počítač ZX Spectrum 48K / 128K. Do tohoto seznamu her patří Bufonada, Buzzsaw, Cray 5, Dungeons of Gomilandia, Exo-Tical, Genesis, Gommy, Roger the Pangolin in 2020 Knurled Tour, Medieval Defender, Jinj 2 - Belmonte's Revenge, Jonathan - Trick or Treat, King's Valley, La Reliquia, Moritz on the Autobahn, Moritz the striker, Nelo & Quqo and the Last Butifarreisson, SOLO, Smelly Cat, Supermoritz, The haunting of Waterbelle End, The lost treasures of Tulum, The sword of IANNA.

Kapesní ZX Spectrum můžete za pomoci slotu na microSD karty snadno rozšířit o další oblíbené hry. S ohledem na kompatibilitu je vhodné nejdříve nahradit předinstalovaný SE Basic ROM dohráním originální ROM ze ZX Spectrum 48K / 128K (dostupné na internetu). Pak můžete spolehlivě hrát ty největší herní pecky jako je Atic Atac, Elite, Jet Set Willy, Ant Attack, Chase HQ, Starquake, The Great Escape, Knight Lore, Bomb Jack, The Way of the Exploding Fist, Jetpac, The Renegade, Sabre Wulf, Manic Miner, R-Type, Chuckie Egg, Head over Heels, Fantasy World Dizzy, Underwurlde, Kung-Fu Master, Lode Runner, Highway Encouter, Lunar Jetman, Bruce Lee, Deathchase, Tetris, Cybernoid, Saboteur, Exolon, Shinobi a stovky dalších oblíbených ZX Spectrum her, u kterých se i po letech znovu zabavíte.

Aktuální cenu a dostupnost retro počítače najdete v odkazech na oblíbené e-shopy, nebo cenovém porovnávači, kde si ověříte osobní zkušenosti i recenze uživatelů, kteří si po pečlivém výběru tento retro počítač na hraní her v nedávné době koupili.

 • ZX Touch porovnejte nejnižší ceny a recenze na Heureka.cz
 • ZX Touch ověřte aktuální dostupnost v e-shopu Alza.cz
 • ZX Touch objednejte si ve spolehlivém obchodě Sintech.cz

S přenosným retro handheldem ZX Touch se během okamžiku vrátíte do zlaté éry 8bitových her a můžete si tak znovu připomenout ty nejlepší herní pecky pro osobní počítač Sinclair ZX Spectrum. Vedle nostalgického zážitku si můžete dopřát i řadu vylepšení, které vám pomohou některé náročné herní tituly konečně dohrát až do úplného konce. Mezi tato vylepšení patří zejména schopnost ukládání a načítaní herních pozic, která usnadňuje hraní starých her. Navíc vedle dobře zpracovaných ovládacích prvků, kde máte na výběr nejen směrová i akční tlačítka, ale také přesný analogový joystick a dotykové ovládání, můžete navíc plně počítat s možností jejich snadné konfigurace pro pohodlné hraní, které bude vyhovovat přesně vašim potřebám a vybrané hře. Vedle nabídky 22 vestavěných her si můžete do retro počítače velmi jednoduše dohrát i další oblíbené spektrácké hry za pomoci paměťové karty microSD v řadě osvědčených formátů a herní zařízení si tak přizpůsobit vlastním potřebám.


Porovnejte oblíbené retro herní počítače

Jednoduše srovnejte herní handheld ZX Touch s dalšími retro herními počítači na trhu

Retro handheld ZX Touch

ZX Touch

 • Retro herní počítač do ruky
 • Emulace her ze ZX Spectrum
 • Interní hry včetně microSD
 • Displej 7" 1024 x 600 bodů
 • Vestavěná ovládací tlačítka

Retro handheld Nintendo Game & Watch

Nintendo Game & Watch

 • Retro herní konzole do ruky
 • Videoherní platforma NES
 • 3 hry typu Super Mario Bros.
 • Displej 2,36" 320 x 240 bodů
 • Vestavěná ovládací tlačítka

Videoherní konzole Atari Flashback Portable

Atari Flashback Portable

 • Retro herní konzole do ruky
 • Herní platforma Atari 2600
 • 70 vestavěných her z Atari
 • Displej 2,8" 320 x 240 bodů
 • Vestavěná ovládací tlačítka

Články zaměřené na hraní her a oblíbené herní platformy


Vyberte herní konzoli podle výrobce

Prozkoumejte seznamy vybraných herních konzolí podle nejoblíbenějších značek na trhu


Úvod   Archiv   Články   Kontakt

Copyright 2010 - Gameplac.cz